24/7 eTV BreakingNewsShow : Klikje op de volumeknop (linksûnder fan it fideoskerm)
Government Nijs Health News Nijs Feriene Steaten Breaking News

Nij CDC -risiko -rapport oer it tredde COVID -skot

CDC lansearre in konsortium oer nasjonale virale genomics
CDC lansearre in konsortium
Skreaun troch Jürgen T Steinmetz

It tredde skot. Wat binne de gefolgen foar praktyk foar folkssûnens?
Neffens dit CDC-rapport hjoed fûnen de ymplikaasjes foar folkssûnens o v-safe gjin unferwachte patroanen fan neidielige reaksjes nei in ekstra dosis COVID-19-faksin.
CDC tasein dat it sil bliuwe tafersjoch hâlde op faksinfeiligens, ynklusyf foar ekstra COVID-19 doses.

Printfreonlik, PDF & e-mail
  • CDC-stúdzje oer feiligensmonitoaring fan in ekstra dosis COVID-19-faksin
  • Wat is al bekend oer the booster shot?
  • Under 306 Pfizer-BioNTech dielnimmers oan klinyske proeven wiene neidielige reaksjes nei dosis 3 gelyk oan dy nei dosis 2.

Wat wurdt tafoege troch dit rapport op skot nûmer 3 frijlitten troch CDC hjoed?

Tidens 12 augustus-19 septimber 2021, ûnder 12,591 v-feilige registranten dy't in enkête foar sûnenskontrôle foltôgen nei alle 3 doses fan in mRNA COVID-19 faksin, melden 79.4% en 74.1% respektivelik lokale as systemyske reaksjes nei de tredde doasis; 77.6% en 76.5% melden respektivelik lokale as systemyske reaksjes nei de twadde doasis.

Wat binne de gefolgen foar publike sûnenspraktyk?

Frijwillige rapporten oan v-safe fûnen gjin unferwachte patroanen fan adversive reaksjes nei in ekstra dosis COVID-19-faksin. CDC sil trochgean mei it kontrolearjen fan faksinfeiligens, ynklusyf foar ekstra COVID-19 doses.

Op 12 augustus 2021 feroare de Food and Drug Administration (FDA) Emergency Use Authorizations (EUA's) foar de Pfizer-BioNTech en Moderna COVID-19 faksins om de administraasje fan in ekstra dosis te foltôgjen nei it foltôgjen fan in primêre faksinaasjeserie oan yn oanmerking komme persoanen mei matige oant swiere immunkompromisearjende omstannichheden (1,2). Op 22 septimber 2021 autorisearre FDA in ekstra dosis Pfizer-BioNTech-faksin ≥6 moannen nei ôfrin fan 'e primêre searje ûnder persoanen fan ≥65 jier, mei in heech risiko foar slimme COVID-19, of waans berops- as ynstitúsjonele eksposysje se op heech risiko foar COVID-19 (1). Resultaten fan in faze 3 klinyske proef útfierd troch Pfizer-BioNTech dy't 306 persoanen fan 18-55 jier omfette lieten sjen dat neidielige reaksjes nei ûntfangst fan in tredde dosis administreare 5-8 moannen nei ôfrin fan in 2-dosis primêre mRNA-ynintingserie wiene gelyk oan dy rapporteare nei ûntfangst fan dosis 2; dizze neidielige reaksjes omfette milde oant matige ynjeksje -site en systemyske reaksjes (3). CDC ûntwikkele v-safe, in frijwillich, smartphone-basearre feiligensbehearsysteem, om ynformaasje te jaan oer neidielige reaksjes nei COVID-19-faksinaasje.

Tafallich mei autorisaasje fan in ekstra dosis foar persoanen mei immunkompromittearjende omstannichheden, waard it v-safe platfoarm bywurke om registranten yn te stean ynformaasje yn te fieren oer ekstra doses fan COVID-19 faksin ûntfongen. Tidens 12 augustus-19 septimber 2021 melden yn totaal 22,191 v-feilige registranten ûntfangst fan in ekstra dosis COVID-19-faksin. De measte (97.6%) melden in primêre mRNA-ynintingsserie mei 2 doses, folge troch in tredde doasis fan itselde faksin. Under dyjingen dy't in enkête foar sûnenskontrôle foltôgen foar alle 3 doses (12,591; 58.1%), melden 79.4% en 74.1% respektivelik lokale as systemyske reaksjes, nei dosis 3, fergelike mei 77.6% en 76.5% dy't lokaal as systemysk melden. reaksjes, respektivelik, nei dosis 2. Dizze earste befiningen jouwe gjin unferwachte patroanen oan fan neidielige reaksjes nei in ekstra dosis COVID-19 faksin; de measte fan dizze neidielige reaksjes wiene mild as matich. CDC sil trochgean mei it kontrolearjen fan faksinfeiligens, ynklusyf de feiligens fan ekstra doses fan COVID-19-faksin, en gegevens leverje om faksinaanbefellings te begelieden en folkssûnens te beskermjen.

V-safe is in frijwillich, smartphone-basearre FS feiligens tafersjochsysteem; yninte persoanen dy't yn oanmerking komme foar it ûntfangen fan autorisearre as mei fergunning faksinprodukt, kinne har registrearje yn v-safe. It v-safe platfoarm lit besteande registranten melde dat se in ekstra dosis COVID-19-faksin ûntfange en nije registranten ynformaasje kinne ynfiere oer alle ûntfongen COVID-19-faksins. V-feilige sûnensûndersiken wurde ferstjoerd tidens dagen 0–7 nei elke doasis faksin en omfetsje fragen oer lokale ynjeksje-site en systemyske reaksjes en gefolgen foar sûnens. Meiwurkers fan it Vaccine Adverse Event Reporting System (VAERS) kontakt opnimme mei registranten dy't oanjaan dat medyske oandacht waard socht nei faksinaasje en it oanmoedigjen of fasilitearjen fan it foltôgjen fan in VAERS -rapport, as oanjûn.§

Under v-feilige registranten dy't ûntfangen melden fan in ekstra COVID-19-faksindosis tidens 12 augustus-19 septimber 2021, waarden demografyske gegevens, lokale en systemyske reaksjes, en sûnenseffekten rapporteare tidens 0-7 beskreaun troch patroan fan faksinaasje (ie , fabrikant fan faksin ûntfongen foar elke dosis). Persoanen dy't melden dat se in primêre searje krigen fan ferskate fabrikanten as fan in fabrikant dy't yn 'e Feriene Steaten ûnbekend of net beskikber wie, of 2 doses faksin nei ûntfangst fan in faksin mei ien dosis fan Janssen (Johnson & Johnson) (150) waarden útsletten fan' e analyse fan neidielige reaksjes nei ûntfangst fan de ekstra dosis.

Tiid ferrûn fan foltôgjen fan 'e primêre faksinaasje -searje oant ûntfangst fan in ekstra dosis waard beskreaun troch patroan fan faksinaasje. Adverse event -profilen nei doses 2 en 3 waarden fergelike foar registranten dy't mRNA -faksin krigen fan deselde fabrikant foar alle 3 doses. SAS -software (ferzje 9.4; SAS Institute) waard brûkt om alle analyses út te fieren. Dizze tafersjochaktiviteiten waarden beoardiele troch CDC en útfierd yn oerienstimming mei jildende federale wet en CDC -belied. **

Tidens 12 augustus-19 septimber 2021 melden yn totaal 22,191 v-feilige registranten ûntfangst fan in ekstra dosis COVID-19-faksin nei it foltôgjen fan 'e primêre searje (Table 1). Under dizze wiene 14,048 (63.3%) froulju, en sawat 30% elk wiene 18-49, 50-64 en 65-74 jier.

De measte registranten (21,662; 97.6%) melden dat se in tredde dosis krigen fan deselde fabrikant as har primêre mRNA-faksinserie, ynklusyf 98.6% fan Moderna-ûntfangers en 98.2% fan Pfizer-BioNTech-ûntfangers. Net folle registranten (341; 1.5%) melden in primêre mRNA -faksinserie folge troch in ekstra dosis mRNA -faksin fan in oare fabrikant, in doasis Janssen -faksin nei ûntfangst fan in primêre mRNA -faksinaasjeserie (10; 0.05%), as in ekstra dosis fan COVID-19-faksin fan elke fabrikant nei Janssen-faksin (178; 0.8%).

Under de 22,191 v-feilige registranten wie it mediaan ynterval fan foltôgjen fan 'e primêre COVID-19-ynintingserie oant ûntfangst fan in ekstra dosis 182 dagen (ynterkwartyl berik [IQR] = 160–202 dagen) (Table 2). Under dyjingen dy't 2 doses Janssen -faksin krigen, wie it mediaan ynterval tusken doses koarter (84 dagen; IQR = 16-136 dagen).

Lokale (16,615; 74.9%) en systemyske (15,503; 69.9%) reaksjes waarden faak rapporteare yn 'e wike nei in ekstra dosis COVID-19-faksin, meastentiids op' e dei nei faksinaasje. Faak rapporteare reaksjes wiene pine op ynjeksje -site (15,761; 71.0%), wurgens (12,429; 56.0%), en hoofdpijn (9,636; 43.4%).

Under 22,191 ekstra dosinten, rapporteare yn totaal 7,067 (31.8%) sûnenseffekten, en sawat 28.3% (6,287) melden dat se normale deistige aktiviteiten net koene útfiere, meastentiids op 'e dei nei faksinaasje. Medyske soarch waard socht troch 401 (1.8%) registranten, en trettjin (0.1%) waarden sikehûs sikehûs. Redenen foar it ûntfangen fan medyske soarch of sikehuzisaasje waarden net identifisearre yn 'e v-feilige enkête; registranten dy't oanjaan dat medyske oandacht waard socht nei faksinaasje wurde lykwols kontakteare troch VAERS -meiwurkers en wurde oanmoedige om in VAERS -rapport te foltôgjen.

Under 21,658 v-feilige registranten dy't itselde mRNA-faksin krigen foar alle 3 doses, foltôgen 12,591 (58.1%) teminsten ien enkête foar sûnenskontrôle op dagen 0–7 nei alle 3 doses; 79.4% en 74.1% melde lokale as systemyske reaksjes, respektivelik, nei dosis 3, fergelike mei 77.6% en 76.5% dy't respektivelik lokale as systemyske reaksjes melden, nei dosis 2. Under registranten dy't 3 doses Moderna (6,283) krigen, lokaal reaksjes waarden faker rapporteare nei dosis 3 dan dosis 2 (5,323; 84.7% en 5,249; 83.5%; p-wearde = 0.03) (Figure). Systemyske reaksjes waarden minder faak rapporteare nei dosis 3 dan dosis 2 (4,963; 79.0% en 5,105; 81.3%; p-wearde <0.001).

Under registranten dy't 3 doses Pfizer-BioNTech (6,308) krigen, waarden lokale reaksjes faker rapporteare nei dosis 3 dan dosis 2 (4,674; 74.1% en 4,523; 71.7%; p-wearde <0.001). Systemyske reaksjes waarden minder faak rapporteare nei dosis 3 dan dosis 2 (4,363; 69.2% en 4,524; 71.7%; p-wearde <0.001). Under dyjingen dy't pine melden nei dosis 3 fan in mRNA -faksin, wiene de measte reaksjes mild (4,909; 51.4%) as matich (4,000; 41.9%); swiere pine (definieare as pine dy't deistige aktiviteiten lestich as ûnmooglik makket) waard rapporteare troch 637 (6.7%).

Diskusje

Fan 19 septimber 2021 ôf hienen sawat 2.21 miljoen minsken yn 'e Feriene Steaten ekstra doses COVID-19-faksins krigen†† nei ôfrin fan in primêre searje. Fan 12 augustus oant 19 septimber 2021 waarden gjin unferwachte patroanen fan adversive reaksjes waarnommen ûnder 22,191 v-feilige registranten dy't in ekstra dosis fan it COVID-19-faksin krigen. De measte rapporteare lokale en systemyske reaksjes wiene mild oant matich, oergeande, en meast rapporteare de dei nei faksinaasje. De measte registranten dy't in ekstra dosis krigen, melden in primêre mRNA -ynintingsrige folge troch in tredde dosis fan deselde fabrikant.

De klinyske proef fan Pfizer-BioNTech, dy't 306 persoanen fan 18-55 jier omfette, toande oan dat reaksjes nei dosis 3 fergelykber wiene mei dy rapporteare nei dosis 2 (3). Dizze analyse fan v-feilige gegevens fûn lykwols dat de pleatslike reaksjes wat faker wiene en systemyske reaksjes minder gewoan nei dosis 3 fan Pfizer-BioNTech.

De patroanen fan adversive reaksjes waarnommen nei dosis 3 fan Moderna-faksin as Pfizer-BioNTech wiene yn oerienstimming mei earder beskreaune reaksjes nei ûntfangst fan dosis 2

It oantal registranten dat oanjoech dat se 2 doses fan it Janssen -faksin krigen of har ekstra dosis krigen fan in fabrikant oars dan dy fan har primêre searje, wie lyts, wat alle konklúzjes beheinde.

Gegevens oer de feiligens as effektiviteit fan faksinaasje mei COVID-19-faksinprodukten fan ferskate fabrikanten binne beheind; it Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) advisearret dat persoanen mei matich oant swier immunkompromisearjende omstannichheden in tredde doasis mRNA COVID-19-faksin krije fan deselde fabrikant as har primêre searje.

Oanbefellingen fan CDC foar in ekstra dosis omfetsje op it stuit gjin persoanen dy't it Janssen -faksin krigen.

Yn 'e perioade behannele troch dizze stúdzje waarden ACIP-oanbefellings foar in ekstra dosis COVID-19-faksin beheind ta persoanen mei matich oant swier immunkompromisearjende omstannichheden dy't krigen hienen

2 doses fan in mRNA -faksin.

In stúdzje útfierd ûnder immunokompromiseare hemodialyse-pasjinten melde dat lokale en systemyske reaksjes nei dosis 3 fan Pfizer-BioNTech-faksin gelyk wiene oan dy nei dosis 2.¶¶ Resinte rapporten oer ynfeksjes by faksineare persoanen en tanimmingen yn 'e prevalens fan ynfeksje mei de B.1.617.2 (Delta) fariant fan SARS-CoV-2, it firus dat COVID-19 feroarsaket, ûnder faksineare persoanen kinne guon persoanen miskien hawwe socht in ekstra dosis bûten oanbefellingen. It mediaan ynterval fan foltôging fan 'e primêre searje oant ûntfangst fan in ekstra dosis wie sawat 6 moannen; dêrom hawwe persoanen dy't prioriteit hawwe tidens de útrol fan COVID-19-faksins, ynklusyf arbeiders yn sûnenssoarch en âldere folwoeksenen, miskien in ekstra dosis krigen.

De befiningen yn dit rapport binne ûnderwurpen oan teminsten fjouwer beheiningen. As earste is ynskriuwing yn v-safe frijwillich en wierskynlik net represintatyf foar de faksineare Amerikaanske befolking; de mearderheid fan de dielnimmers identifisearre harsels as Wyt en net-Spaansk. Twad, yn dizze stúdzjeperioade, wiene oanbefellings foar oanfoljende doses beheind ta persoanen mei immunkompromisearjende omstannichheden dy't in primêre mRNA COVID-19 faksinaasjesearje foltôgen; lykwols, v-safe omfettet gjin ynformaasje oer ymmúnstatus.

Untfangers fan ekstra dosinten omfetsje wierskynlik persoanen mei en sûnder immunkompromisearjende omstannichheden. Tredde, in kausale relaasje tusken in faksin en klinysk serieus neidielich barren rapporteare nei faksinaasje kin net wurde fêststeld mei v-feilige gegevens. Uteinlik wiene net genôch gegevens beskikber om patroanen fan adversive reaksjes te bepalen nei ûntfangst fan in ekstra dosis fan in fabrikant oars dan de primêre searje as foar it Janssen -faksin.

In ekstra dosis mRNA COVID-19 faksin wurdt oanrikkemandearre foar persoanen mei matich oant swier immunkompromisearjende omstannichheden (5).

CDC hat in ekstra dosis Pfizer-BioNTech-faksin oanrikkemandearre ≥6 moannen nei ôfrin fan 'e primêre faksinserie ûnder persoanen fan ≥65 jier, ynwenners yn ynstellingen foar lange termyn, en persoanen fan 50-64 jier mei ûnderlizzende medyske omstannichheden; persoanen fan 18-49 jier mei ûnderlizzende medyske omstannichheden en persoanen fan 18-64 jier mei ferhege risiko foar COVID-19-bleatstelling en oerdracht fanwegen berops- as ynstitúsjonele ynstelling kinne in ekstra dosis krije op basis fan har yndividuele foardielen en risiko's

Inisjale analyses fan feiligensgegevens fan> 22,000 v-feilige registranten litte sjen dat lokale reaksjes wat tanommen binne en systemyske reaksjes wat fermindere binne nei dosis 3 fan in mRNA dan nei dosis 2.

Gjin unferwachte patroanen fan adversive reaksjes waarden identifisearre; dy rapporteare wiene mild oant matich en foarby. CDC sil trochgean mei it kontrolearjen fan de feiligens fan ekstra doses fan COVID-19 faksin. Oanfoljende gegevens oer neidielige reaksjes ferbûn mei ferskate kombinaasjes fan faksins en fan tiid sûnt foltôging fan primêre searjes sille wichtich wêze om oanbefellingen foar folkssûnens te begelieden.

KarakteristykModerna, % (n = 10,601)Pfizer-BioNTech, % (n = 11,412)Janssen, %†, § (n = 178)totaal
(N = 22,191)
Dosis 3 Moderna
(n = 10,453; 98.6%)
Dosis 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Dose 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Dosis 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Dosis 3 Moderna
(n = 197; 1.7%)
Dose 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Dose 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Dosis 2 Moderna
(n = 64; 36.0%)
Dosis 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
Seks
Female63.863.950.063.063.533.339.657.859.163.3
Male35.134.050.036.136.066.760.442.240.935.7
Ûnbekend1.02.100.90.500001.0
Leeftydsgroep, jr
0-170.00.70.00.60.00.00.00.00.00.3
18-4925.736.125.031.542.650.054.260.957.629.1
50-6428.427.150.031.129.90.033.334.330.329.8
65-7433.927.10.027.821.350.010.44.79.130.5
75-8410.99.025.08.35.60.02.10.03.09.5
≥851.10.00.00.70.50.00.00.00.00.9
Ethnicity
Hispanic / Latino8.015.308.25.6025.06.310.68.2
Non-Hispanic/Latino87.781.910087.690.910054.289.189.487.6
Ûnbekend4.32.804.23.6020.84.704.2
Ras
AI/AN0.50.700.50.502.1000.5
asian4.95.606.17.102.114.113.65.6
Swart5.63.506.21.516.76.36.39.15.9
NHPI0.2000.30.504.2000.3
Wyt82.682.610080.485.866.756.371.969.781.4
Mearrassich1.92.101.81.516.74.24.73.01.9
Oar2.14.202.10.506.31.63.02.1
Ûnbekend2.31.402.52.5018.81.61.52.4

Abbreviations: AI/AN = Amerikaansk Yndiaansk/Yndiaansk Alaska; NHPI = Native Hawaiian as oare Pacific Islander.
* Persintaazje registranten dy't teminsten ien v-feilige enkête foar sûnenskontrôle hawwe foltôge op dagen 0–7 nei faksinaasje.
 Primêre faksinaasjeserie.
§ Omfettet persoanen dy't in primêre ien-dosis Janssen en 1 ekstra dosis faksin krigen fan 'e fermelde fabrikanten.

ReaksjeModerna, % (n = 10,477)Pfizer-BioNTech, % (n = 11,284)Janssen, %†, § (n = 174)totaal
(N = 22,191)
Dosis 3 Moderna
(n = 10,453; 98.6%)
Dosis 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Dose 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Dosis 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Dosis 3 Moderna
(n = 197; 1.7%)
Dose 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Dose 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Dosis 2 Moderna
(n = 64; 36.0%)
Dosis 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
Dagen sûnt primêre searje, mediaan (IQR)182 (164 - 198)183 (161 - 204)173 (141 - 182)183 (157 - 209)186 (161 - 217)123 (113 - 182)84 (16 - 136)156 (140 - 164)150 (136 - 167)182 (160 - 202)
Elke reaksje op 'e ynjeksje80.964.675.069.481.783.325.070.380.374.9
Jûkje20.011.808.410.216.710.46.37.613.9
Pine75.960.475.066.680.283.320.868.874.271.0
Redness25.28.309.820.816.76.37.812.117.1
Swelling33.617.4016.830.516.76.312.518.224.8
Elke systemyske reaksje75.259.750.065.176.110031.368.863.669.9
Abdominale pine8.43.506.48.116.74.23.16.17.3
Myalgie49.829.2036.349.250.020.845.333.342.7
Chillen31.38.350.017.533.550.08.323.410.624.1
Diarree9.97.609.09.616.78.36.39.19.4
Fatigue61.844.4051.060.983.314.648.450.056.0
Koarts36.420.150.022.237.150.06.337.512.129.0
Headache49.031.1038.449.783.318.835.940.943.4
joint pine33.018.8023.031.033.316.720.319.727.7
wearze18.810.425.013.621.333.38.39.418.216.1
Rash2.30.701.92.504.21.61.52.1
Ferwiderje2.22.125.01.42.002.1001.7
Elke ynfloed op sûnens39.219.4025.239.133.316.728.124.231.8
Kin normale deistige aktiviteiten net útfiere35.218.1022.133.033.310.425.015.228.3
Kin net wurkje of nei skoalle gean13.74.909.021.316.710.46.313.611.3
Medyske soarch nedich2.11.401.53.006.3001.8
Telehealth0.90.700.71.002.1000.8
Klinyk0.70.700.60.504.2000.6
Emergency besite0.2000.2004.2000.2
Hospitalisation0.05000.1000000.1
SIFERNeidielige reaksjes en gefolgen foar sûnens rapporteare troch persoanen dy't 3 doses* Moderna (N = 6,283) as Pfizer-BioNTech (N = 6,308) COVID-19-faksin krigen en op syn minst ien v-feilich ûndersiik foar sûnenskontrôle foltôge op dagen 0– 7 nei elke dosis, per dosennûmer - Feriene Steaten, 12 augustus - 19 septimber 2021
Figuer is in staafdiagram wêrby't neidielige reaksjes en gefolgen foar sûnens wurde rapporteare troch persoanen dy't 3 doses Moderna (N = 6,283) as Pfizer-BioNTech (N = 6,308) COVID-19-faksin krigen en teminsten ien v-feilige sûnensyncheck foltôge enkête oer dagen 0–7 nei elke doasis, per dosisnûmer, yn 'e Feriene Steaten tidens 12 augustus - 19 septimber 2021.
Printfreonlik, PDF & e-mail

Oer de Skriuwer

Jürgen T Steinmetz

Juergen Thomas Steinmetz hat kontinu wurke yn 'e reis- en toeristyske sektor sûnt hy in puber wie yn Dútslân (1977).
Hy stifte eTurboNews yn 1999 as de earste online nijsbrief foar de wrâldwide toeristyske sektor.

Lit in reaksje efter